Tagi

, ,

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Niepoprawnie zabezpieczone sztachety z drewna ekspresowo się zużywają oraz mogą ostatecznie zgubić swój pierwotny urok oraz cechy. Decydując się na używanie drewna na płot wskazane jest poznać sposoby konserwacji i konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy zdołamy cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące płot z drewna trzeba zacząć od odpowiedniego i skrupulatnego przygotowania materiału na ogrodzenie, bowiem od tego zależy rezultat finalny naszych prac. Przed zastosowaniem artykułów do protekcji oraz ozdoby ogrodzeń z drewna istotne jest ocena, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież insektami. Kiedy konserwujemy już nasze płot przed progresem biokorozji, należy nanieść kolejne amalgamaty, jakie ochronią je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, lecz nie wytworzy na jego nawierzchni profilaktycznego filmu. Zabezpieczone w ten sposób płot zostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej asekuracji płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w wypadku impregnatu kamufluje ogrodzenie przed ujemnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drzewa były trwałe należy przeznaczyć im wiele uwagi oraz opieki.

Totalnie inaczej jest w przypadku ogrodzeń z plastiku. Ów typ płotów jest w całości odporny na czynniki atmosferyczne przez co nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia PCV nie podlegają również biokorozji skutkiem tego dogadzają swoim właścicielom przez wiele lat.